Andrzej Młynarczyk

Artysta plastyk, eco-designer. Od dwudziestu lat mieszkający na wsi członek pod lubelskiej alternatywnej społeczności L.A.S. Należy do międzynarodowej sieci ekowiosek G.E.N. Wiele czasu spędził na podróżach i alternatywnej edukacji w ekowioskach Europy. Prowadzi wraz z Moniką Podsiadłą ogród permakultury, gdzie rok rocznie odbywają się warsztaty. Angażuje się również w nowo powstające projekty eko osad w Polsce. Interesuje go zarówno alternatywa rozwiązań społecznych w ekowioskach, jak i cała infrastruktura polegająca na dążeniu do samowystarczalności, ochronie środowiska i energiach odnawialnych. Jest absolwentem podyplomowych studiów Alternative Design w Folkecenter Thy Denmark.

Tynki dla domów ze słomy. Żywa mandala. Permakulturowy balkon-warsztaty. Permakultura – odnalezienie smaku wolności.

Permakultura jako stała kultura, która nie posiada w sobie zalążków destrukcji, w odwrotności do agresywnej, opartej na konkurencji cywilizacji konsumpcyjnej. Podstawowym przesłaniem permakultury jest współpraca i kooperacja człowieka z naturą, światem zwierząt i roślin. Człowiek i jego aktywność nie musi być przeciwstawiany naturze – przeciwnie – najgłębsze warstwy jego świadomości są ściśle powiązane z najgłębszymi siłami harmonii kosmosu. W ten sposób nie rozdzielając człowieka od natury dochodzimy do pełnej jego psychologicznej integracji, stanu spokoju i pogodzenia z tak zwanym zewnętrznym światem. Takie warunki wewnętrznego spełnienia stwarzają nowy, holistyczny wymiar etyki.

Permakultura postuluje 3 główne etyczne zasady wszelkich swoich praktyk:
1.Dbałość o ziemię
2.Dbałość o ludzi
3.Dzielenie się nadprodukcją (sprawiedliwy podział dóbr)

Wszelkie praktyki permakultury są nieinwazyjne i pozbawione przemocy. Przywracają pierwotne prawa wszelkich istot do wolnej, szczęśliwej egzystencji. Człowiek nie musi być elementem dysharmonii w naturze i swoją działalnością nie musi siać zniszczenia tak, jak dzieje się to do tej pory. Rozumiejąc, że wszystko jest powiązane ze wszystkim, że wszystko jest całością, a ta całość jest w nim samym człowiek bierze z powrotem odpowiedzialność za swoje czyny, zachowuje się twórczo i zamiast eksploatować, zubażając ziemię, może ją wzbogacać odkrywając na nowo swoje najgłębsze ponadczasowe przeznaczenie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s