Artur Gorzel

Radca prawny, prowadzi dynamicznie rozwijającą się kancelarię prawną w Lublinie z oddziałem w Zamościu, szkolenia międzynarodowe m.in. w Nowym Jorku (The Polish& Slavic Center – PSC), wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Lubelskiej Szkoły Biznesu.

Jest autorem artykułów o tematyce podatkowej i samorządowej oraz z zakresu prawa gospodarczego m.in. w dzienniku „Rzeczpospolita”. Był uczestnikiem szeregu szkoleń prowadzonych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Finansów. W latach 2007-2009 Minister Finansów powierzył mu pełnienie obowiązków Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kraśniku.

Wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania działalności gospodarczej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają co do zasady swobodę wyboru formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wyróżniamy cztery formy opodatkowania:
1. zasady ogólne – opodatkowanie według skali podatkowej 18% i 32%,
2. podatek liniowy (wg stawki 19 %),
3. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
4. karta podatkowa.

Podstawową formą opodatkowania są tzw. zasady ogólne przy zastosowaniu skali podatkowej – wysokość podatku zależy od dochodu i tak w przypadku dochodu do kwoty 85 528 zł wynosi on 18% minus kwota zmniejszająca podatek czyli 556,02 zł, natomiast w przypadku osiągnięcia w ciągu roku dochodu w kwocie przekraczającej 85 528 zł podatek wynosi 14 839,09 zł plus 32% nadwyżki czyli ponad 85 528 zł.
Upraszczając dochód w wysokości do 85 528 zł opodatkowany jest stawką 18 %, zaś dochód przekraczający tą kwotę stawką 32 %.
Podatek liniowy charakteryzuje się tylko jedną stałą stawką niezależną od wysokości osiągniętego dochodu i wynosi 19 %. Pamiętać należy, iż w powyżej wskazanych formach wysokość podatku jest uzależniona od dochodu, tj. różnicy pomiędzy faktycznie uzyskanymi przychodami a kosztami jego uzyskania.
Kolejna forma opodatkowania tj. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych uzależnia wysokość podatku od wysokości osiąganego przychodu.
Wysokość stawek (tj. 20 %, 17 %, 8,5 %, 5,5 %, 3 %) ryczałtu uzależniona jest od rodzaju działalności gospodarczej.
Usługi kosmetyczne w przypadku wyboru tej formy opodatkowania są opodatkowane stawką 8,5 % od przychodu. Przepisy szczegółowo wskazują co wchodzi w zakres usług kosmetycznych.
Kolejny sposób opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych w branży kosmetycznej to karta podatkowa.
W tym przypadku na wysokość podatku nie ma wpływu ani wysokość przychodu, ani koszty jego uzyskania, gdyż podatek ustalany jest decyzją organu podatkowego i zależy od takich czynników jak: rodzaj wykonywanej działalności, ilość zatrudnionych pracowników, ilość mieszkańców w miejscowości w której prowadzona jest działalność.
W przypadku usług kosmetycznych kwota podatku w przypadku karty podatkowej w zależności od powyżej wskazanych czynników wynosi od 119 do 800 zł miesięcznie.

Reasumując przy wyborze formy opodatkowania zasadnym jest posiadanie wiedzy i przewidywania czynników ekonomicznych dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wielkości spodziewanych przychodów, wydatków, czyli kosztów uzyskania przychodu. Kluczowe są trzy parametry tj. wysokość przychodów, kosztów uzyskania przychodu, dochodu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s