Monika Podsiadła

Animator permakultury i dyplomowany pedagog, projektant permakultury. Zamiłowana ogrodniczka, dysponująca szeroką wiedzą z zakresu permakulturowych upraw i sadownictwa. Od ponad 15 lat prowadzi swój ogród permakultury, pomagała zakładać wiele takich ogrodów na terenie kraju. Prowadzi swoje praktyczne, niezależne badania nad własnościami użytkowymi wybranych roślin. Brała udział w wielu kursach zagranicą, również tych dla facilitatorów, oraz w konferencjach sieci ekowiosek G.E.N Europe. Zaangażowana w ruch alternatywnych społeczności w Polsce. Interesuje ją także: alternatywna medycyna, kosmetyka oraz możliwości adaptacji idei permakultury wśród ludzi, którzy chcieliby osiedlić się na wsi. Chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami. Prowadzi warsztaty permakultury, kursy edukacyjne w szkołach różnych stopni na temat ekologii, biologicznych upraw roślin i kompostowania. Więcej informacji o prowadzącym pod linkiem http://www.permakultura.pl

Permakulturowy balkon-warsztat. Mało znane zioła w kuchni-warsztat. Permakultura – odnalezienie smaku wolności-wykład.

Permakultura jako stała kultura, która nie posiada w sobie zalążków destrukcji, w odwrotności do agresywnej, opartej na konkurencji cywilizacji konsumpcyjnej. Podstawowym przesłaniem permakultury jest współpraca i kooperacja człowieka z naturą, światem zwierząt i roślin. Człowiek i jego aktywność nie musi być przeciwstawiany naturze – przeciwnie – najgłębsze warstwy jego świadomości są ściśle powiązane z najgłębszymi siłami harmonii kosmosu. W ten sposób nie rozdzielając człowieka od natury dochodzimy do pełnej jego psychologicznej integracji, stanu spokoju i pogodzenia z tak zwanym zewnętrznym światem. Takie warunki wewnętrznego spełnienia stwarzają nowy, holistyczny wymiar etyki.

Permakultura postuluje 3 główne etyczne zasady wszelkich swoich praktyk:
1. Dbałość o ziemię
2. Dbałość o ludzi
3. Dzielenie się nadprodukcją (sprawiedliwy podział dóbr)

Wszelkie praktyki permakultury są nieinwazyjne i pozbawione przemocy. Przywracają pierwotne prawa wszelkich istot do wolnej, szczęśliwej egzystencji. Człowiek nie musi być elementem dysharmonii w naturze i swoją działalnością nie musi siać zniszczenia tak, jak dzieje się to do tej pory. Rozumiejąc, że wszystko jest powiązane ze wszystkim, że wszystko jest całością, a ta całość jest w nim samym człowiek bierze z powrotem odpowiedzialność za swoje czyny, zachowuje się twórczo i zamiast eksploatować, zubażając ziemię, może ją wzbogacać odkrywając na nowo swoje najgłębsze ponadczasowe przeznaczenie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s